هیدروژل ها و درمان آسیب های وارده به غضروف

هیدروژل ها و درمان آسیب های وارده به غضروف
ورود هرگونه آسیب به غضروف نیازمند مداخله پزشکی می باشد. دلیل این امر آن است که غضروف نمی تواند مانند دیگر بافت های نرم خود را بازیابی کند. بدین صورت است که وقتی یک غضروف آسیب دید نیازمند بیشترین کمک ممکن خواهد بود. از این رو محققان و پژوهشگران همواره در پی یافتن راه ها و تکنیک هایی هستند که به درمان غضروف کمک کند. از جمله روش هایی که دانشمندان به تازگی موفق به دست یابی به آن شده اند، تزریق مواد هیدروژل حاوی داروهای مفید یا سلول های ترمیم کننده به مناطق آسیب دیده است.

از طرفی مشکلی که محققان و درمان گران با آن مواجه اند آن است که هیدروژل های تجاری که اکنون در دسترس هستند، با حرکت بیمار در جای خود نمی مانند. پزشکان برای نگهداری هیدروژل از غشاء استفاده می کنند که روی بافت قرار می گیرند. اما ماده ابداعی پیمان کرمی و همکاران سوئیسی او، به طور طبیعی به بافت می چسبد.

هیدوژل چسبناک جدید ابداعی دانشمند ایرانی و همکاران
محققان سوئیسی با مشارکت دانشمند ایرانی، پیمان کرمی، هیدروژل جدیدی را تولید کرده اند که با چسبیدن به بافت آسیب دیده و هدایت سلول های ترمیم کننده به منطقه آسیب، از آن به مدت طولانی محافظت می کند.
دو گروه از موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان EPFL هیدروژلی تولید کرده اند که به طور چشمگیر و موثری باعث بهبود غضروف آسیب دیده خواهد شد.

هیدروژل ابداعی این محققان از ۹۰ درصد آب، یک ماتریکس دو شبکه ای و یک شبکه فیبر ساخته شده است و در صورت کشش یا فشردگی از بافت جدا نخواهد شد.

دومینیک پیولتی از سرپرستان گروه توسعه دهنده ماده مذکور است. وی درباره چسبندگی ماده تولیدی این گونه اظهارمی دارد که ساختار شبکه دوگانه، انرژی مکانیکی وارده را در سراسر هیدروژل پخش می کند.
او همچنین بیان می کند که هیدروژل ابداعی این تیم ۱۰ برابر چسبندگی بیشتری نسبت به نمونه های تجاری حال حاضر دارد. از طرفی این محصول به دلیل داشتن مقادیر بالای آب، شباهت فراوانی به بافت طبیعی بدن دارد.

این ماده با دارو یا سلول های ترمیمی همراه خواهد شد و توانایی درمان غضروف های آسیب دیده را خواهد داشت.
این هیدروژل همچنین قابلیت اتصال به چندین نوع بافت را نیز داراست. این گروه از محققان در ادامه قصد دارند تا هیدروژل ابداعی خود را با مواردی که به طور معمول برای درمان استفاده می شوند، همراه کنند.

منبع:

yon.ir/bio51

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *